Kauza malá dráha: splní se náš odvěký sen?

Plochá dráha má v Kopřivnici dlouholetou tradici, v loňském roce jsme oslavili už 70 let existence tohoto sportu ve městě. A úspěšně, náš odchovanec Jan Macek se stal 2násobným vicemistrem republiky v nejprestižnějších kategoriích na klasické a na dlouhé dráze a podílel se na stříbru v ME družstev do 23 let. Tým skončil v 1. lize (druhá nejvyšší soutěž) na výborném 2. místě jen bod za vítěznými Pardubicemi.

Od počátků tohoto sportu v Kopřivnici bylo snem organizátorů vybudovat tým z místních odchovanců. A povedlo se, prvním byl už v polovině 50. let Oldřich Venglář, po něm následovaly desítky dalších, z nichž mnozí dosáhli až do reprezentace. Ze starších vzpomeňme např. Miloše Dudu a Josefa Plíška, Čestmíra Váňu, Jindřicha a Zdeňka Dominiky, z mladších Zdeňka Tesaře, Jaromíra Lacha či Adriana Rymla.

Bohužel problémem Kopřivnice byl vždy specifický ovál: delší, než je na krátkou dráhu obvyklé, úzký a rychlý. Pro učení tedy nevhodný, většina jiných byla kratší, na nich se uplatňoval technický styl jízdy. Ten se však v Kopřivnici šlo těžko naučit.

Miniovály začaly vznikat v 70. letech v Dánsku pod patronací legendárního Oleho Olsena. Na nich začínaly hvězdy jako Hans Nielsen, Erik Gundersen, Tommy Knudsen… Poté také ve Švédsku i jinde po světě. U nás poprvé koncem 80. let u stadiónu na pražské Markétě. Ani Kopřivnice nestála stranou: provizorní ovál bez mantinelů naproti stadiónu byl svědkem prvních smyků už v závěru 80. let. Na něm začínali Adrian Rymel či otec Honzy Macka Petr. Jenže později sloužil léta jako skládka stavební suti při městských investicích.

Nyní se ale po několikaletém úsilí otvírá možnost vybudovat zde opravdový miniovál o délce cca 100 metrů s mantinely, který by splňoval normy nejen pro tréninky, ale i pro pořádání závodů v kategorii 85 až 140 ccm. Dráhu se zázemím chce klub vybudovat svépomocí jen za podpory sponzorů, na stovkách hodin práce se podílejí členové klubu a příznivci ploché dráhy. Využíváme mj. staré mantinely ze zimního stadiónu, které použijeme na bezpečnostní hrazení.

Naším cílem je slavnostně jej otevřít letos v létě, organizovat zde tréninky, soustředění a závody nejen na motocyklech, ale např. v minulosti pořádanou plochou dráhu na kolech, která se u dětí setkala s velkým ohlasem.

Souběžně s tím se do klubu hlásí mladí adepti ploché dráhy ve věku 8 až 12 let. Prozatím pomáhají při budování oválu a při pracích v dílně, projdou technickou přípravou při strojích a na jaře začnou s nácvikem ovládání strojů. Klub se pro ně snaží zajistit techniku: s českým výrobcem strojů Shupa domlouvá koupi jednoho a pronájem druhého speciálu, vedle toho má ještě další stroje vhodné pro začátečníky.

Foto poskytlo SpeedwayA-Z.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.